Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Nie tylko detale Łodzi

Galeria moich fotografii w której znajdziecie nie tylko zdjęcia zrobione w Łodzi, ale również w wielu innych ciekawych miejscach.

Kategoria Albumy Pliki
OpuszczoneZdjęcia z bardzo różnych obiektów, które w chwili wykonywania zdjęć pozostawały niewykorzystywane.
8 432
Szpital psychiatrzyczny Owińskich


DSC_0119.jpg

Opuszczony szpital psychiatryczny w Owińskiej pod Poznaniem to miejsce bardzo klimatyczne, z ciekawą historią - właśnie w takich miejscach czuć atmosferę jak z dobrego horroru. Placówka ta w trakcie II WŚ brała udział w akcji T4 ("Eliminacja życia pozbawionego wartości").

Ten album nie zawiera komentarzy...

35 plików, ostatni dodany 03, Maj 2015
Album oglądany 17 razy

Kotłownia Zakładów Feniks


DSC_8134.jpg

W Łodzi obiekt przy skrzyżowaniu ul. Stokowskiej i Śnieżnej znajduje się wyłączona z użytku w 2002 r. kotłownia służąca niegdyś największym w Polsce zakładom przemysłu pończosznego - FENIKS. Obecnie na terenie wokół kotłowni znajduje się kilka firm dzięki czemu obszar jest zamknięty i chroniony. Tylko dlatego w środku zachowało się wyposażenie w stanie prawie nienaruszonym.

73 plików, ostatni dodany 06, Wrzesień 2013
Album oglądany 56 razy

Juchowo pałac von Kleistów


DSC_4977_7a_8_tonemapped.jpg

Juchowo to miejscowość leżąca na terenie powiatu szczecineckiego, możemy tam zobaczyć wybudowany w 1874 roku pałac zbudowany w stylu eklektycznym, na fundamentach dawnego dworu. Otacza go rozległy park, choć tuż obok tętni życie co zobaczycie na fotografiach. To miejsce na przepiękny plener fotograficzny, gwarantujące zdjęcia w klimacie halloween.

22 plików, ostatni dodany 06, Wrzesień 2013
Album oglądany 37 razy

Zakłady POLMO


DSC_2599.JPG

Album zawiera zdjęcia wykonane podczas wizyty w opuszczonym budynku należącym niegdyś do Fabryki Osprzętu Samochodowego POLMO Łódź. Nie wiem jak teraz, ale przejeżdżając obok na co dzień, przez kilka lat, widziałem, że obiektu tylko nieraz pilnowała ochrona. Były okresy gdy być może z uwagi na brak środków ochrona znikała a wtedy natychmiast pojawiali się złomiarze.

87 plików, ostatni dodany 23, Wrzesień 2013
Album oglądany 21 razy

Gierkówka


DSC_8210_Panorama_2.jpg

Spalskie lasy, położone na drodze ze stolicy do Katowic to idealne miejsce na zbudowanie willi dla I Sekretarza Edwarda Gierka. Na ówczesne czasy ośrodek był cudem, willa posiadała dwa piętra, w piwnicy była sala kinowa, ponadto kryty basen, sala bilardowa, kilka pokoi gościnnych każdy z łazienką, olbrzymia kuchnia i jeszcze większą jadalnią. Wszystko z dala od ludzi strzeżone przez żołnierzy stacjonujących tam tylko w tym celu. A tak to wyglądało:

32 plików, ostatni dodany 09, Październik 2013
Album oglądany 20 razy

Przędzalnia cienkoprzędna Grohmana na Księżym Młynie


DSC_3214.JPG

Budynek fabryczny powstał w 1888 roku dla Henryka Grohmana, jest to budynek czterokondygnacyjny na planie kwadratu. We wnętrzu znajdowała się przędzalnia cienkoprzędna. Hale produkcyjne wsparte są na systemie żeliwnych słupów ustawionych w 6 rzędach. Znajdowały się tu ponadto magazyny i warsztaty, od zachodu wznosił się parterowy budynek z pomieszczeniami maszyny parowej, któremu towarzyszył nieistniejący wysoki komin. Istnieje za to charakterystyczna wieża wodna będąca jednocześnie klatką schodową. Tuż obok znajdował się budyneczek, w którym zakładu UNIONTEX miały swoją centralę telefoniczną.

167 plików, ostatni dodany 20, Październik 2013
Album oglądany 17 razy

Dawna farbiarnia Karla Sängera


photo.jpg

W Łodzi na terenie pomiędzy obecnymi ulicami Wróblewskiego Wólczańską i Skrzywana w 1823 roku farbiarnię wełny otworzył Karl Gottlieb Sänger. Zakład miał być wyposażony w dwie kadzie, jeden kocioł cynowy oraz dwa kotły miedziane. Obecnie z zabudowań fabrycznych pozostał tylko jeden budynek ale za to jaki, zobaczcie sami:

8 plików, ostatni dodany 05, Wrzesień 2013
Album oglądany 25 razy

Inne


DSC_0173.jpg

Inne opuszczone miejsca (zbyt mało zdjęć na osobny album)

8 plików, ostatni dodany 03, Maj 2015
Album oglądany 19 razy

albumów: 8 stron: 1


MRU - Międzyrzecki Rejon Umocniony


DSC_0185.jpg

Międzyrzecki Rejon Umocniony (Festungsfront Oder-Warthe Bogen) położony w łuku Odry i Warty rozciągający się na odcinku ok. 100 km. system poniemieckich fortyfikacji. Został zbudowany w latach 30. XX w. na ówczesnym polsko-niemieckim pograniczu. W albumie jest kilka fotek z nie tylko z podziemnych tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza ale również obiektów infrastruktury naziemnej.

92 plików, ostatni dodany 03, Maj 2015
Album oglądany 22 razy

Amplifikatornia w Świdnicy


DSC_6511.jpg

To album ze zdjęciami jednego z jeszcze do niedawna "nieistniejących" obiektów. Mowa o jednej z dwóch amplifikatorni widm, znajdujących się na południu Polski, o których istnieniu wiemy. Obiekt znajdujący się w centrum Świdnicy umieszczony został w piwnicach domu oraz pod przyległym do niego ogrodem. Schron był częścią systemu łączności nazistowskiej Rzeszy na wschodnich rubieżach ówczesnych Niemiec. Jego rozmiar oraz część zachowanego wyposażenia zobaczycie na zdjęciach.

37 plików, ostatni dodany 18, Wrzesień 2013
Album oglądany 18 razy

Schron dla władz miasta


DSC_0049.jpg

Album zawiera zdjęcia z jednego z siedmiu bliźniaczych obiektów wybudowanych jako schrony pod domami mieszkalnymi miast. Widoczny na zdjęciach obiekt znajduje się w Poznaniu podobny został udostępniony zwiedzającym niedawno w Kaliszu. Obiekt o kubaturze ok. 500 m2 powstał prawdopodobnie w 1957 roku natomiast odtajniony został dopiero w roku 2010.

36 plików, ostatni dodany 03, Maj 2015
Album oglądany 18 razy

Obiekt specjalny 86092 - Krąpiewo


DSC_5820.JPG

Album pokazuje fotografie wykonane w 2012 r. w podziemnym bunkrze zbudowanym podczas okresu zimnej wojny. Obiekt znajduje się pod ziemią, obok małej wsi pod Bydgoszczą, kamufalrzem bunkra był budynek wiejskiej hydroforni znajdujący się nad nim. Pod ziemią na głębokości 8 m wykonano szereg pomieszczeń o łącznej kubaturze 1100 m2. Wiele osób twierdzi, że obiekt był częścią systemu BARS osobiście po lekturze sporej ilości materiałów nie wierzę w takie przeznaczenie. Faktem jest, że wokół obiektu znajdowały się setki metrów anten. Obiekt obecnie w rękach prywatnych został "wyremontowany" - kiedy wykonywałem fotografie właśnie trwało uswanie pozostałego jeszcze wyposażenia. W roku 2011 miejsce to otrzymało wyróżnienie i tytuł Turystycznej Perły w Koronie Województwa Kujawsko - Pomorskiego a teraz...

36 plików, ostatni dodany 06, Wrzesień 2013
Album oglądany 25 razy

Hydrierwerke Pölitz - Fabryka benzyny syntetycznej w Policach


DSC_5641.JPG

W województwie zachodniopomorskim niedaleko Szczecina w Policach dzięki stowarzyszeniu SKARB możemy podziwiać pozostałości fabryki benzyny syntetycznej. Jej budowę rozpoczęto w 1937 roku. Fabrykę zbudowano na bazie zakładu regenerującego zużyte paliwa okrętowe. Produkcja ruszyła w maju 1940 roku. Na 1500 hektarach powierzchni między Policami i Jasienicą wzniesiono ogromne silosy, kanały oraz inne instalacje, z których większa część z uwagi na dość szczególny rodzaj produkcji i jej znaczenie strategiczne dodatkowo była umieszczona w bunkrach. W czasie trwania wojny w zakładach tych do pracy wykorzystywano więźniów pobliskich obozów. Niewolniczo pracowało tu ok. 30 tys. osób. Fabrykę już w miesiąc po wojnie zaczęli demontować Rosjanie.

39 plików, ostatni dodany 11, Wrzesień 2013
Album oglądany 17 razy

Schron pod dworcem PKP w Szczecinie


DSC_5497.JPG

Sczecin - miasto schronów. Jeden z nich znajduje się pod dworcem kolejowym. Udostępnione są dwie trasy turystyczne: "Zimna Wojna - życie w PRL-u" i "II Wojna Światowa" W albumie znajdziecie kilka fotek z trasy zapraszam do zwiedzenia tego LSR - Luftschutz Räume

43 plików, ostatni dodany 11, Wrzesień 2013
Album oglądany 20 razy

Elektrownia wodna Lubachów


DSC_6733.jpg

Album powstał dzięki uprzejmości pana Henryka H. i firmy TAURON Energia, której należy złożyć wielkie gratulacje za prowadzoną politykę ochrony obiektów zabytkowych. Podczas gdy inne firmy patrzą jedynie na zyski, oni utrzymują elektrownie wodne z urządzeniami pamiętającymi początki XIX w. Obiekty wyposażone w stare, mało wydajne urządzenia, pomimo że mogliby je zezłomować i wymienić na nowe, bezobsługowe turbozespoły.

27 plików, ostatni dodany 18, Wrzesień 2013
Album oglądany 16 razy

Elektrownia wodna Bledzew


DSC_0412.jpg

Zwiedzając rejony MRU warto zajrzeć do Bledzewa. Choć będący elementem MRU most przesuwno - rolkowy jest właśnie remontowany? i nie jest dobrym obiektem do zdjęć to po wcześniejszym umówieniu się można zwiedzić zabytkową hydroelektrownię nad zalewem Bledzewskim. Jest to pięciokondygnacyjny gmach, który powstawał na spiętrzonych wodach Obry w latach 1908-10. Choć wyposażenie nie jest tak imponujące jak w Lubachowie to jednak warto tu zajrzeć. Uroczo wygląda sam budynek z doklejoną mini żółtą wieżyczką.

22 plików, ostatni dodany 03, Maj 2015
Album oglądany 11 razy

Schron pod Placem Solnym we Wrocławiu


DSC_8637.jpg

Pod częścią pl. Solnego we Wrocławiu znajduje się schron o powierzchni około 1000 m². W czasie wojny mógł on pomieścić ok. 300 osób. Poza izbami schronowymi były tu toalety, kuchnia, łazienki, pralnia i punkt medyczny. Obiekt był skanalizowany, posiadał odwodnienie i dwa wyjścia. Jedyne obecnie dostępne znajduje się w wejściu do podziemnej, damskiej toalety. Twórcą podziemnego obiektu był Richard Konwiarz. Dzięki dobremu zabezpieczeniu do dziś w obiekcie zachowały się elementy wyposażenia (również te stalowe) czy oryginalne napisy. Zapraszam do zwiedzenia.

33 plików, ostatni dodany 18, Wrzesień 2013
Album oglądany 19 razy

Stacja filtrów w Warszawie


DSC_4578.JPG

Zdjęcia wykonane w jednym z nielicznych w naszym kraju miejsc, które mogą poszczycić się mianem pomnika historii. Zespół stacji filtrów Williama Lindleya to najstarsza zachowana część Zakładu Wodociągu Centralnego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie. Stacja leży przy ulicy Koszykowej i obecnie zajmuje ponad 30 hektarów. Niewątpliwie warto zobaczyć ten obiekt.

49 plików, ostatni dodany 18, Wrzesień 2013
Album oglądany 16 razy

Totenburg - mauzoleum w Wałbrzychu


DSC_8923.jpg

Fotografie dość nietypowego miejsca, szukając o nim informacji dowiedziałem się, że to ponoć ostatnie tego typu miejsce, inne podobne budowle dawno wysadzono. Miejsce w które rzadko ktoś zagląda, znajduje się na uboczu, samotne pośród drzew. Do dziś czuć tu mistycyzm tak uwielbiany przez wodza III Rzeszy.

12 plików, ostatni dodany 20, Wrzesień 2013
Album oglądany 14 razy

Obiekt specjalny 3001 - Podborsko (Подборско)


DSC_4934.JPG

Zdjęcia wykonane w 2011 roku na terenie obiektu specjalnego nr 3001 znajdującego się w lesie niedaleko miejscowości Podborsko. Jest to jedno z trzech miejsc w Polsce w których Armia Czerwona w ramach operacji o kryptonimie "WISŁA" przechowywała głowice atomowe. W połowie lat 80 znajdowało się tu 178 ładunków jądrowych (po około 60 jednostek na składnice), bomb lotniczych z głowicami jądrowymi 15 kt oraz 05 kt min dla polskich SU22 z 3 DLMB. Po wyjeździe wojsk "zaprzyjaźnionych" stacjonowała tu JW Marynarki Wojennej. W chwili wykonywania zdjęć obiekt był w zarządzie Oddziału Tymczasowego Zakwaterowania Skazanych ZK Koszalin.

63 plików, ostatni dodany 21, Wrzesień 2013
Album oglądany 32 razy

Kuchnia zamku Książ


DSC_6519.jpg

Udało mi się zwiedzić prawie nigdy nieudostępniane pomieszczenia kuchenne znajdujące się na najwyższej kondygnacji zamku Książ. W albumie znajdziecie tylko kilka zdjęć z wycieczki po zamku. To jedno z miejsc w których trzeba być KONIECZNIE i zobaczyć wszystko na własne oczy. Polecam wam wybrać się tam jesienią.

41 plików, ostatni dodany 23, Wrzesień 2013
Album oglądany 21 razy

Skansen Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej


DSC_0483.jpg

W skansenie zobaczycie budynki mieszkalne, kuźnię, olejarnię oraz jedyny działający w województwie łódzkim wiatrak z 1820 roku. Umieszczono tu zabudowania z przełomu XIX-XX wieku, które można było spotkać w tym rejonie.

30 plików, ostatni dodany 02, Maj 2015
Album oglądany 8 razy

Poznański schron


DSC_0011.jpg

Obiekt powstał na przestrzeni 1903-1907 r. jako jedno z umocnień Twierdzy Poznań. W okresie Zimnej Wojny został zmodyfikowany i przystosowany na potrzeby Obrony Cywilnej. Jak w większości takich obiektów tu również widać brak funduszy i walkę grupy zapaleńców o zachowanie/odrestaurowanie obiektu.

14 plików, ostatni dodany 03, Maj 2015
Album oglądany 14 razy

Kopalnia uranu - Kowary


DSC_8838.jpg

Kilka zdjęć wykonanych w jednej ze sztolni byłej kopalni uranu w Kowarach. Przez lata działania kopalni po chodnikach poruszali się nie tylko górnicy ale również przechadzali się nimi kuracjusze. Funkcjonował tu podziemny ośrodek inhalacji radonowych pomocnych przy schorzeniach układu krążenia, układu oddechowego czy zaburzeń odporności. Kowarskie inhalatorium radonowe było jedynym tego typu obiektem w Polsce i tylko jednym z pięciu na świecie natomiast podczas działalności obiektu jako kopalni wydobyto tu prawie 200 ton U-238

20 plików, ostatni dodany 20, Październik 2013
Album oglądany 17 razy

albumów: 19 stron: 2 1

Losowe pliki - Polska jakiej nie znacie - zdjęcia z ciekawych miejsc.
DSC_5602.JPG
Splitterschutzzelle - jednoosobowy bunkier2 odsłon
DSC_4831.JPG
3 odsłon
DSC_2765.JPG
1 odsłon
DSC_2776.JPG
Naczynko wzbiorcze4 odsłon
DSC_7460.JPG
Zakładowe pozostałości1 odsłon
DSC_0503.jpg
0 odsłon
DSC_0540.jpg
Przesiewacz0 odsłon
DSC_0047.jpg
drzwi uszczelniło się kręcąc kołem1 odsłon